Мистецтво - це рушійна сила соціальних перетворень!

Лекція “Непочуті голоси феміністичної української літератури: 100 років за 60 хвилин”

субота, 15. 12. 2018
13:00 - 14:00
Локація 1

Лекція “Непочуті голоси феміністичної української літератури: 100 років за 60 хвилин”

Ви дізнаєтеся, про що і як писали жінки-поетки протягом ХХ століття в Україні та що від них успадкували їхні наступниці й наші сучасниці.

Поезією завжди можна сказати більше. Поетичне слово ламає кордони, надихає, наснажує й веде вперед. Самотній відчайдушний крик стає закликом до дії, коли виражений у поетичній формі. Тому й не дивно, що у всі часи саме поезія була одним із найефективніших інструментів протесту, зокрема жіночого.

У 80-х роках ХІХ століття Наталія Кобринська та Олена Пчілка оголосили про збір текстів для першого в українській історії альманаху жіночої літератури «Перший вінок». І на загальне здивування виявилося, що на заході України, де доти не було майже жодної помітної письменниці, дуже багато жінок пишуть прозу й поезію. На сторінках «Першого вінка» вийшли друком твори Лесі Українки, Уляни Кравченко, Дніпрової Чайки, Климентії Попович. Поезія стала для жінок можливістю розповісти про власний досвід так, як це не робили ніхто до них – і вже точно так, як це не могли зробити чоловіки-колеги по перу.

Українська жіноча поезія, передовсім через історичні умови, не могла не бути протестною. Дуже часто вже сама можливість писати й публікуватися ставала формою протесту.

Лекторка: Ірина Ніколайчук.