Мистецтво - це рушійна сила соціальних перетворень!

Лекція Тамари Злобіної “Гендерний розпад”

субота, 24. 09. 2016
14:30 - 16:00

Лекція Тамари Злобіної “Гендерний розпад”

tamara zlobina

Тамара Злобіна
Закінчила Національний інститут стратегічних досліджень при Президенті України, кандидат філософських наук.
Більше десяти років працює з темами розвитку громадянського суспільства та інноваційного світогляду, гендерної рівності, сучасного мистецтва. Учасниця міжнародних тренінгів та дослідницьких проектів. Останні дослідження на гендерну тематику опубліковано у книзі New Imaginaries: Youthful Reinvention of Ukraines Cultural Paradigm (Нью-Йорк, 2015) та Гендерні дослідження. Проект «Донбаські студії» (Київ, 2015). Редакторка новоствореного ресурсу «Гендер в деталях» (у співпраці з представництвом фонду ім. Г. Бьолля в Україні).

Україна після Майдану – поле постійних змін, які мають і свій гендерний вимір. Колишні гендерні моделі (радянські, пострадянські) розпадаються, натомість створюються нові – сучасні, демократичні, європейські. Для того, щоб краще зрозуміти цей процес, його вартує побачити в історичній перспективі. Тому лекція «Гендерний розпад» – це захоплююча екскурсія гендерною історією України останнього століття, яка допоможе кожному та кожній усвідомлено творити майбутнє.

Події Євромайдану стали переломним моментом новітньої історії України. Вони ознаменували кінець пострадянського етапу – і народження нової країни. Те, у чому ми живемо сьогодні – нуртуюче поле змін, які ми часто не помічаємо. Справжня зміна – це сукупність невеликих послідовних мутацій, а не одномоментний перелом. Тому їх складно побачити – уже діючи по іншому, ми часто усе ще описуємо свої дії старою мовою.

Історична ретроспектива допомагає вхопити суть цих маленьких змін. Одна з них – це  масовий вихід жінок з зони приватного у публічний простір. Коли жінки воюють на фронті, створюють нову поліцію, реформують законодавство, організовують волонтерські ініціативи, уже ніхто не скаже, що «реформи – не жіноча справа». Така ситуація змінює уявлення жінок про самих себе та значення самого слова «жіночність» – в якому з’являються нові акценти.

zguladze
Стереотипи окремих осіб та ЗМІ відстають від цих змін. Тому те, у чому ми живемо сьогодні, можна назвати «гендерною еклектикою». Колишні гендерні моделі (радянські, пострадянські) розпадаються, натомість створюються нові – сучасні, демократичні, європейські. У публічному просторі водночас існують застаріло-консервативні, радикально-феміністичні, ліберально-помірковані та інші думки. Наприкінці лекції ми спробуємо розглянути сучасне гендерне поле, картографувати його, визначити основні центри тяжіння. Та зробити прогноз – що ж буде далі?